Piliére v živote ktoré stoja, kým sa iné rúcajú

Autor: Ivana Šufliarska | 29.4.2017 o 17:16 | (upravené 29.4.2017 o 19:56) Karma článku: 3,93 | Prečítané:  650x

Manžel/manželka, najsilnejší piliér v živote. Opora, podpora a zázemie. Najbližší človek a hlava či srdce rodiny. Čo sa stane, ak prídete o hlavu alebo srdce rodiny? Čo to spraví s človekom? Ktoré piliére potom v živote ostávajú?

Rozvod, nech už je príčina akákoľvek, roky spoločného života, zrazu je všetko preč. Z lásky sa stáva nepriateľstvo, budúcnosť neexistuje a život sa vám rozpadáva pred očami. Vecí, ktoré môžu odísť, skončiť, či zmeniť sa je také obrovské množstvo, že na jedného človeka je to v tú chvíľu priveľa.

Rozvod je jednou z najbolestnejších skúseností v živote. Čo nám pomáha ho prekonať, sú jednoznačne ľudia, ktorí stoja v týchto chvíľach pri nás. Lenže nie všetci stoja pri nás a toto uvedomenie tiež postupne prichádza.

Najhoršie, čo môžete  v tejto situácii urobiť, je nepýtať pomoc. Nikto nemá toľkú silu a ani nie je nutné, aby trpel viac tým, že zostane osamote. Samota po rozpade vzťahu je ťažká skúsenosť. Neuzatvárajte sa do seba. Bolesť je vždy menšia, ak ju máte s kým zdieľať. A tak zisťujete, ktoré piliére vo vašom živote ostali, aby sa nezrútil úplne celý.

Povedzme si rovno, že tieto piliére, dôležití ľudia v našom živote, neprichádzajú len tak. Vzťahy si budujeme roky, každý piliér je založený na dôvere a láske. Niektoré časom odchádzajú, iné prichádzajú. Takže, keď dôjde k takejto nešťastnej udalosti v živote ako je rozvod, ostatné piliére už musíte mať pevne postavené. Preto nikdy nezabúdajte budovať aj iné vzťahy ako v najbližšej rodine. Nezabúdajte, že aj ďalšia rodina ako rodičia a súrodenci, bratranci sa môžu stať cudzími ľuďmi, ak sa s nimi budete stretávať iba minimálne. Priatelia, to je skupina, ktorá vie niekedy dať viac ako vlastná rodina. Nie nadarmo sa hovorí, že priateľov si vyberáme, kdežto rodinu nie. Ak máte v živote týchto ľudí, z bahna rozvodu sa môžete vyhrabať rýchlejšie a ľahšie.

Prichádza chvíľa, kedy sa o nich musíte oprieť a oni túto záťaž musia vydržať. Nie každý to dokáže, ale piliér sa o to bude aspoň zo všetkých síl snažiť. Aj keď ich budete otravovať nekonečnými telefonátmi o tom istom. Návštevami, ktoré akurát pokazia náladu, pretože vy neviete dať v tej chvíli zo seba nič dobré. Stokrát vám budú opakovať, čo robiť, čo nerobiť a že to bude dobré. Choďte za nimi, trávte s nimi čas. Aj chvíľkové zabudnutie vám pomôže a posunie o ďalší deň ďalej.

Budú vás stretávať prekvapenia. Nie všetky budú pozitívne. Môžete zistiť, že človek, ktorého ste považovali za priateľa, sa vám otočí chrbtom, bude ignorovať či zahrávať do autu. Môžete zistiť, že ľudia, ktorí vás nemajú veľmi radi, si na vašej situácii zgustnú. Ale toto si nemôžete vôbec pripúšťať. To si v tej chvíli totiž nemôžete dovoliť. Ak sa chcete vyhrabať z bahna, nemôžete sa v ňom prehrabávať. Týchto ľudí si môžete nechať na neskôr, až svoj život znovu poskladáte a budete sa vedieť usmievať im do očí. Dovtedy si len dobre roztriedite skutočné piliére a verte mi, niektoré naozaj nimi nebudú.

Teraz prichádza to najdôležitejšie, čo vám pomôže. A to je čas. Toto je piliér v živote každého človeka, ktorý po rozvode objavíte. Zem sa nezastaví, slnko bude svietiť ďalej a váš život bude pokračovať. Sprvu vás to bude hnevať, že sa čas nezastavil, keď váš život sa rozsypal. Až keď niečo z toho času uplynie, začnete si uvedomovať jeho hodnotu. Nič nestojí, nič neostáva na dne, ak sa z neho snažíte vyhrabať.

Prijmite všetky pomocné ruky. Prídu správy od ľudí, o ktorých by ste si mysleli, že ste im ukradnutí. Kto žiada o pomoc, ten ju dostane. Prijmite všetky úsmevy. Všetky vety "Zvládneš to."

Nájdete skutočné hodnoty vo svojom živote. Jednou z nich je vlastná hodnota. Pretože ten, kto padne na dno vlastnej duše, spoznáva sám seba. Po rozvode si ľudia sami seba často prestávajú vážiť a ťažko hľadajú to dobré v sebe. Musia to objaviť nanovo alebo objaviť vôbec. Práve pri rozvode zistíte, kto ste a kto sú ostatní ľudia vo vašom živote. Pretože nie v dobrých časoch spoznávate človeka i seba samého.

Všetko prebolí, všetko sa zmení. To dobré v živote ostane a piliére sa stanú silnejšími. Piliére, ktoré skutočné nie sú, vo svojom živote nepotrebujete. Prestanú vám chýbať. Načo by vám aj boli?

Stanete sa silnejším a uvedomíte si vlastnú hodnotu. Preto hlavu hore.
Život je zmena. A zmena vôbec nemusí byť zlá, iba preto, že ešte nevieme, kam nás zavedie.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?