Írsky vlkodav - kráľovský pes s vyrovnanou povahou

Autor: Ivana Šufliarska | 28.4.2017 o 17:31 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1166x

Írsky vlkodav nemá svoje označenie kráľovský pes len tak. Je impozantný svojou mohutnosťou, prekvapujúci láskavosťou a oddanosťou. No aj ako strážny pes si splní svoju úlohu na jednotku.

Írsky vlkodav sa vyznačuje vyrovnanou povahou a inteligenciou. Preto je obľúbený medzi majiteľmi a na Slovensku je dosť jedincov tohto plemena, len sú "schovaní" vo dvoroch. Ľudia majú pred nimi rešpekt, ktorý však nie je oprávnený.

Na začiatok trochu faktov. Írsky vlkodav má svoj názov odvodený veľmi jasné. Používal sa na ochranu pred vlkmi a pri presunoch panstva medzi sídlami vlkodavi sprevádzali koče a ochraňovali ich. V tých časoch bol veľmi rozšírený a obľúbený, pobýval s panstvom a už tam vznikol vzťah medzi ním a človekom. Jeho história je bohatá, dalo by sa písať viac. V istom čase mu hrozilo vyhynutie a preto bol krížený so škótskym jelením psom a dogou, aby bol zachránený. Tým sa zmiernila jeho veľkosť a silné lovecké inštinkty.

Dnes je írsky vlkodav zaradený do X.skupiny FCI (Medzinárodná kynologická federácia), na Slovensku jeho chov zastrešuje Slovenský klub chovateľov chrtov.

Írsky vlkodav pes má priemernú výšku 79-90 cm, feny 71-80 cm, váha psa je okolo 70 kg, feny 60 kg.

Írsky vlkodav miluje svoju rodinu a rozhodne to nie je pes do voliéry. Jeho najväčšou túžbou je tráviť čas v rodine, osamelý vonku nie je šťastný, nepomôže ani keď ich je viac. Má rád deti, iné psy, mačky a akékoľvek domáce zvieratá. Všetko čo patrí do rodiny miluje a chráni. Jeho obrana však nie je agresívna. Vždy najprv premýšľa a snaží sa vyhnúť násilnému stretu. Pre mňa samotnú slúži ako príklad nasledovný zážitok: Pri prechádzkach v blízkosti nášho domu nás občas sprevádzala aj naša mačička. Raz sa pri takomto venčení pridal labrador z ulice, ktorý keď uvidel mačku, rozbehol sa za ňou. Moja vlkodavka sa rozbehla oproti labradorovi, skrížila mu cestu k mačke, telom ho vytlačila z priamočiarej dráhy, vyviedla ho z koncentrácie a mačička mala čas na útek. Samozrejme, vlkodav je schopný zaútočiť, ale verte mi, bude mať na to dôvod. Ako strážca pozemku rozlišuje, či je niekto doma a či človek, ktorý vojde do dvora, tam v tú chvíľu byť môže, alebo nie. Rozmýšľa, vyhodnocuje situácie a cíti myslenie prichádzajúceho. Vie štekať na odstrašenie. Zadržať človeka. Ale nikomu, kto strčí ruku cez plot ju neodhryzne.

Potrebuje menej pohybu, ako si ľudia vo všeobecnosti myslia. Je to chrt, môže športovať, ale uprednostňuje prechádzky pred kilometrami behu. Doma môžete mať obrovskú záhradu, aj tak bude tráviť čas pri bráne a čakať vás. Keď je voľne pustený, väčšinou si dá krátky rýchly šprint a potom sa už drží za pätami majiteľa a prechádza sa. Preto mu neubližuje ani bývanie napríklad v paneláku, čo ľudí dosť prekvapuje.

Vlkodav je spokojný pri svojom pánovi v domácnosti. Bude ležať na pelechu, neotravuje, nechodí všade za pánom. Čo ho naučíte, to bude dodržiavať. Rešpektuje pravidlá, aj keď ich môže ľahko prekročiť. Napríklad nízke plôtiky, ktorými oddelíte kvety, nikdy nepreskočí. Ak je vychovaný v domácnosti, v dospelosti pri plnej výške nerúca ani nábytok, ani malé tmoliace sa deti.

Vlkodav ako šteniatko je hravý a výchova musí byť dôsledná. Pri jeho veľkosti si nemôžete dovoliť nechať ho prerásť cez hlavu. Šteniatko vám rastie pred očami. Skoro konečnú výšku dosiahne okolo 1 roka. Aký prudký je rast si teda dokážete predstaviť - obrovský! Šteniatko vlkodava preto môže behať iba voľne, koľko potrebuje, avšak úplne zakázané je, aby vás sprevádzalo, ak napríklad behávate. Z prudkého rastu môže mať zdravotné problémy, tie sú však iba dočasné.

Ak si chcete kúpiť vlkodava, doporučujem veľmi dobrý výber chovateľa. Na Slovensku je momentálne dobrá základňa chovateľov, s dobrými podmienkami a prístupom. Uchovnené sú iba jedince, ktoré splnia prísne podmienky v Európskom porovnaní. Povinné je napríklad opakované vyšetrenie srdca, preto je už výskyt týchto zdravotných problémov minimálny. V Českej republike je chovateľov väčšie množstvo, kritériá na chov aj chovné jedince sú však oveľa nižšie. Vo zvyšku Európy sú podmienky rôzne.

Cena šteniatka sa pohybuje 1000-1200 € na Slovensku. V Čechách ho dostanete aj lacnejšie, ale v tom prípade si overte, či sa vám dostane poradenstva pri raste, ktoré rozhodne budete potrebovať. Neustále sa nám stáva, že si ľudia kúpia šteniatko zo zahraničia a následne ich chovateľ ignoruje, keď potrebujú poradiť pri výchove a podobne. V ostatných krajinách je cena 1500 -3000 €.
Prečo je cena takáto vysoká vám hneď vysvetlím. Odchov vlkodava je veľmi náročný. Často sa stáva, že si majiteľ vyskúša odchov jedného vrhu a už nikdy viac sa na to nedá. Primárne to chce vhodné priestory, pevné nervy, dostatok financií na základné potreby k odchovu a povahu znášať noci bez spánku. Šteniatka nemôžete nechať s fenou osamote, nakoľko pri jej veľkosti hrozí úraz, aj keď sa fena neuveriteľne snaží dávať pozor, úrazy sú veľmi časté. So šteniatkami vlkodava je to ako s novorodencom, ste pri kojení každé dve hodiny, neskôr každé tri a to až do ukončenia kojenia. Takže si viete predstaviť, aké kruhy pod očami má chovateľ. Následne začne obdobie upratovania, kedy každé kŕmenie musíte upratať celý priestor. Nechať šteniatka bez dozoru viac ako na 4 hodiny je absolútne nemožné, takže chovateľ 2 mesiace svojho života strávi iba nimi. Práca, domácnosť a iné záujmy idú bokom, je to naozaj náročné a cena šteniatka je zaslúžená.

Vlkodav je obľúbené plemeno na výstavách psov aj v športe. Slovenský chov vlkodavov je veľmi úspešný v oboch oblastiach.

Majitelia vlkodavov sa navzájom poznajú, priatelia a klubová výstava pripomína viac stretnutie priateľov chrtov ako konkurenčný boj. Vidieť tieto krásne zvieratá máte možnosť na ktorejkoľvek výstave psov či na klubovej výstave 26.-27.8. 2017 v Mojmírovciach. Ak budete zvažovať, či je vlkodav to pravé pre vás, jediné, čo vám môžem odporučiť je najprv navštíviť chovateľa. Vidieť ich naživo, ich správanie a vyžarovanie. A možno si írskeho vlkodava zamilujete na celý život, tak ako ja.

 

 

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?